Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zorganizowała dla bibliotekarzy dwa szkolenia, koncentrując się na doskonaleniu umiejętności z zakresu profesjonalnej obsługi klienta oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) w marketingu bibliotecznym.

W ramach szkolenia „Profesjonalna obsługa klienta” uczestnicy poznali techniki budowania dobrego kontaktu z czytelnikami,  w tym w sytuacjach trudnych emocjonalnie. Kluczowy nacisk położono na rozwój umiejętności interpersonalnych, zarządzanie konfliktami oraz asertywną komunikację, co jest szczególnie ważne w pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami.

Drugie szkolenie, „Sztuczna inteligencja (AI) w marketingu biblioteki”, skierowane było do bibliotekarzy odpowiedzialnych za promocję wydarzeń oraz zarządzanie mediami społecznościowymi. W obecnych czasach, kiedy środowisko informacyjne dynamicznie się zmienia, efektywne wykorzystanie technologii AI staje się kluczowym elementem strategii marketingowych. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak AI może wspierać działania promocyjne, zwiększając zasięg i zaangażowanie odbiorców. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, bibliotekarze będą mogli skuteczniej wykorzystywać sztuczną inteligencję zarówno w codziennej pracy,  jak i w działaniach marketingowych. Efektem końcowym ich zaangażowania ma być zwiększenie popularności bibliotek, rozwój bazy nowych użytkowników oraz wzmocnienie relacji z dotychczasowymi czytelnikami.

Szkolenia zostały zorganizowane z  Programu Rządowego „Partnerstwo dla książki” w ramach zadania Doskonalenie Kompetencji Bibliotecznych od Komunikacji po Sztuczną Inteligencję.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”