Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie
a liczba chorujących osób to 350mln. - 2x częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

W Polsce na depresję choruje 1,5 mln Polaków – to prawie tyle ile mieszka w Warszawie.
Czas pandemii, lockdown, ograniczenia kontaktów międzyludzkich, lekcje online mogą się przyczynić do zwiększenia tych statystyk.

W naszej bibliotece znajdują się publikacje poświęcone tej chorobie, jak rozpoznać depresję i jak sobie z nią radzić.
Szczególnie polecamy publikacje dotyczące depresji u dzieci, młodzieży, nastolatków.
 Poradnik dla rodziców „Depresja u nastolatków” Moniki Parkinson oraz Shirley Reynolds.
„Depresja u dzieci i młodzieży” autorska Jose Collados Zorraquino.
Pozycją, która skupia się również na tragicznym skutku depresji jest publikacja Alana Carr’a „Depresja i próby samobójcze młodzieży”
Claudia J.Strauss radzi nam jak „Pokonać depresję”. Autorka pisze o rozpoznaniu, walce,
leczeniu depresji ale również jak pomóc i jak się zachowywać w stosunku do osoby chorej.
Terrence Real w książce „Nie chcę o tym mówić” łamie cywilizacyjne tabu, jakim jest depresja wśród mężczyzn.
Opisuje jak poradzić sobie z męską depresją i jakie czynniki i stereotypy wpływają na jej rozwój.
Nieco inaczej na depresję spoglądają autorzy książki „Czego nie dowiesz się o depresji od swojego lekarza”
Przedstawiają bezpieczne i przełomowe metody wyleczenia, skupiając się na użyciu suplementów odżywczych, diet, ziół, aby oczyścić organizm z toksyn.
Na depresję chorują również osoby publiczne, znane, lubiane, które wydawać by się mogło powinny być szczęśliwe i zadowolone z życia.
Polecamy stronę internetową www.twarzedepresji.pl, a w naszej bibliotece książkę Beaty Pawlikowskiej „Wyszłam z niemocy i depresji. Ty też możesz”
Więcej o depresji można poczytać na stronie: https://forumprzeciwdepresji.pl/