Światowy Dzień Książki

Pomysł organizowania święta książki zrodził się w Katalonii w 1926 roku. Jego twórcą był wydawca Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia jest w katalońskiej tradycji hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, Św. Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka.
Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Okazało się, że 23 kwietnia to także data śmierci Miguela de Cervantesa oraz urodzin i śmierci Szekspira. W 1995 roku UNESCO wpisało tę datę do swego kalendarium jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Od 2008 roku święto to obchodzone jest również w Polsce.
Nasza Biblioteka przyłączyła się do tego dnia poprzez wymianę książek Czytelników.  Za przyniesione książki Czytelnicy otrzymywali rabat, za który można było zrealizować zakupy w księgarni „PAX”
w Bukownie oraz kwiaty z bibuły wykonane przez pracowników MBP . Ponadto w ten dzień odbyły
się lekcje biblioteczne. Jakie były początki literatury dla dzieci? Jakie książki z klasyki i literatury współczesnej warto przeczytać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznały dzieci z klas I - III ze Szkoły Podstawowej w Bukownie.